Site Overlay

1 MAYIS’TA İLK PROVA

1 Mayıs birlik, dayanışma ve mücadele günü bu yıl da toplumun ezilen tüm kesimlerinin alanlarda seslerinin yükseldiği gün oldu. Dünyanın her yerinde sokağa çıkan ezilenler, neoliberal politikalarla çalışma ve yaşam alanlarının sermayenin boyunduruğu altında şekillenişine protesto iyan etti. 
 
 

Türkiye’de ise herkesin gözü Taksim’deydi. İç güvenlik paketinin ilk uygulaması gerçekleşti. Taksim’e yönelen insanlarımıza saldırıldı, gözaltılar, tutuklamalar gerçekleşti. Yaşananlara herkes tanık oldu.Tam bir zorbalık, tam bir keyfilik. 
 
Aralarında 2 DirenÜniversitelinin de olduğu yaklaşık 350 kişi gözaltına alındı. Paketin; hakim-savcı-polis üçgenine verdiği insan haklarını hiçe sayan yetkileri, kendisini ters kelepçelerle, sürekli uzatılan gözaltı süreleriyle, adliye koridorlarında avukatların darp edilmesiyle, çocuklarını bekleyen annelerin dövülmesiyle, gaz maskesinin  tutuklanma için delil sayılmasıyla ve daha birçok keyfi uygulamasıyla ortaya koydu. 
 

Direnişçi Üniversiteliler, “özgür yaşam özgür üniversite” parolasıyla Taksim’e yürüdü. Saatlerce süren direnişin parçası olan DirenÜniversiteliler sarayların sultanına şu mesajı verdi: “Ey diktatör! Üniversiteliler senden korkmuyor! Senin rektörlerinden, senin polisinden, senin özel güvenliklerinden korkmuyor!” 
 
 

1 mayıs’ta Gayrettepe Karakolunda göz altına alınan arkadaşlardan Yaşasın 1 mayıs sloganları…VİDEO 

1 mayıs’ta Gayrettepe Karakolunda göz altına alınan arkadaşlardan Yaşasın 1 mayıs sloganları…VİDEO/2 

Video1 link:   https://www.youtube.com/watch?v=t1J-CsxVNZU 

Video2 :   https://www.youtube.com/watch?v=6VUzM-KqyVU 

 
Mayıs 11, 2015