Site Overlay

AKADEMİ VE EMEK AYAKLAR ALTINDA! *GÜNCELLENİYOR…

Son KHK’yla tam 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nin Cebeci kampüsünde bir araya gelmek isteyen akademisyen ve öğrenciler okula alınmazken 11 akademisyen ve öğrenci işkenceyle gözaltına alındı. 

Bugün saat 12:30’a yapılan çağrıyla birlikte atılan akademisyenlerle dayanışma için mezunlar, akademisyen ve öğrencileri kampüste buluştu. Ablukaya alınan kampüsün kapısı çevik kuvvet polislerince tutuldu. Kimsenin girişine izin verilmezken, iki akademisyen de tartaklanarak gözaltına alınmaya çalışıldı. 

*Kampüsün önünde çok sayıda TOMA da yer alırken, kalabalık arttıkça gerginlik de arttı. 

Sendikanın aktardığına göre, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (SBF) eski dekanı Yalçın Karatepe de tartaklanarak kampüsten atıldı. SBF’nin şu anki yönetimi kapıda emniyet görevlileriyle görüşse de polisler, kampüse kimsenin alınmaması talimatının İçişleri Bakanlığı’nca verildiğini belirtti. 

*Kampüsten içeri çekilen akademisyenler kapıya akademi cübbelerini sererek polise, “Bu okula cüppeleri çiğnemeden girmeyin” dedi. 
 
*Okulun simge akademisyenlerinin de kampüse girmesine izin verilmedi. Bunlar arasında Prof. Dr. Baskın Oran da vardı. Oran, bayılan bir yurttaşa yardım etti. 

*Polis ablukayı bir adım öteye taşıyarak kampüsten içeri girdi. TOMA’yla okuldakilere biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.Akademisyen ve öğrenciler okulun içine sığınırken, saldırı bina içlerinde de devam etti. Bina girişine koltukların üst üste konulduğu görülürken, çok sayıda akademisyen de gazdan yoğun olarak etkilendi.Polisin saldırısı sırasında 11 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, DHA, gözaltına alınanlardan en az ikisinin akademisyen olduğunu kaydetti. 

*Gözaltındaki öğrenciler ve akademisyenler Ankara Üniversitesi Rektörü İbiş’e, gözaltı aracında söyledikleri şarkıyla ders vermeyi sürdürüyor:  

 
Şubat 10, 2017