Site Overlay

BİZ BÜTTÜ DEMEDEN BÜTMEZ!

 
Geçtiğimiz günlerde, 2016-2017 eğitim öğretim yılındaki bütünleme sınavlarının kaldırılmasına ilişkin Marmara Üniversitesi Senatosu’nun aldığı kararı duyan öğrenciler, forumda bir araya gelerek senato kararlarıyla mücadele kararı almıştı. Bugün Göztepe Kampüsü ana kapısı önünde yapılacak eylem için öğrenciler dün kampüs içerisinde çağrıda bulunurken bir grup ülkücü soda şişeleriyle saldırdı. Provokasyonlara ve tehditlere rağmen üniversiteliler, basın açıklaması için bugün 12.30’da ana kapı önünde toplandılar. Eylem boyunca “Marmara uyuma, haklarına sahip çık.”, “Müşteri değil öğrenciyiz.”, “Bütünleme hakkımız engellenemez.”, “Susma haykır, bütünleme haktır.” sloganları 
atıldı. Basın açıklamasına geçilmeden önce okul girişindeki turnikelerin arkasından, faşistler tarafından tekrar soda şişesi atıldı. Bu durumu yuhalayarak ve sloganlarıyla protesto eden öğrenciler, basın açıklamasının ardından mücadeleye devam edeceklerini belirterek eylemi sonlandırdılar. 
 
Basın Açıklaması metninin tam hali şöyle: 
 
Basına ve kamuoyuna, Bizler, Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak hiçe sayılan irademize sahip çıkmak için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Üniversitemizin sembolü haline gelmiş Haydarpaşa Kampüsü’nün elimizden alınmasıyla başlayan bu hukuksuz süreç, yemekhaneye üst üste yapılan zamlar ve bütünlemelerin, son olarak da yaz okulunun elimizden alınmasıyla devam ediyor. Üniversite yönetiminin kendi başına alıp uyguladığı bu kararlar, öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının daha fazla mağdur olmasıyla sonuçlanmaktadır. ARTIK YETER! Bu gidişata dur diyoruz. Üniversitemizde, kampüslerimizde, günlerdir bizim de söz hakkımız olduğunu göstermek için bir araya geliyoruz. Üniversitemize de haklarımıza da sahip çıkıyoruz. ARTIK SUSMAYACAĞIZ! Eğitim hakkımıza doğrudan olumsuz etki eden bu kararlara karşı, hiçe sayılan geleceğimiz için forumlarda bir araya gelip gerçekçi çözümler üretmeye çalıştık. Dönüşümlü olarak bütünleme nöbetleri tuttuk. İlk kıvılcımını Haydarpaşa Kampüsü’nde çaktığımız mücadelemizi üniversite geneline yaymaya çalıştık. Bugün bizler geleceğine sahip çıkan, üniversitesinin yönetiminde söz hakkı isteyen binlerce öğrencinin iradesini göstermek için toplandık. Bu iradenin bizlere yüklediği sorumluluğun bilinciyle mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız. Bize danışılmadan kaldırılan, kaldırılmasıyla öğretim hayatımızı olumsuz etkileyen, hakkımız olan bütünleme sınavlarını geri alana dek susmayacak ve yılmayacağız. Her geçen gün sesimizi daha gür çıkaracağız. Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak yaptığımız forumlarda tek bir karar aldık, talebimizin yerine getirilmesini istiyoruz. – Bütünleme sınavlarının ve yaz okulunun kaldırıldığı bölümlerde, üniversite öğrencilerinin yaşadığı mağduriyet derhal dikkate alınmalı ve gerekli tedbirler uygulamaya sokulmalıdır. Alınmadığı takdirde, binlerce üniversite öğrencisinin eğitim-öğretim hayatı aksayacak, belki de onlarca sıra arkadaşımız sırf bu yüzden eğitimini sonlandırmak zorunda kalacaktır. Geleceğimizle oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Üniversite yönetimine çağrıda bulunuyoruz. Kaldırdığınız uygulamaların eğitim hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğini/etkileyeceğini karşılıklı diyalog zemini kurarak paylaşmak istiyoruz. Almış olduğunuz anlamsız kararlardan, binlerce öğrencinin eğitim hayatını zor durumda bırakmadan vazgeçin. Bizler hakkımız olanı almak için mücadele etmeye devam edeceğiz. 

 
Haziran 03, 2016