Site Overlay

‘BİZE HER YER ÜNİVERSİTE’ DİYEN ÖĞRENCİLER AÇIK DERS İÇİN YOĞURTÇU’DA BULUŞTU

Son KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle öğrencileri KHK ve referandum konulu açık ders için Yoğurtçu Parkı’nda bir araya geldi.  

Referanduma son bir hafta kala, üniversiteliler ihraç edilen akademisyenlerle açık derste buluştu. DirenÜniversite adına söz alan Cansu Eski “Dört duvara inat ‘Bize Her Yer Üniversite’ demek için toplandık. Bizler eğitimin yalnızca dört duvar arasında olmayacağını, bilime ulaşabileceğimiz her alanın aynı zamanda okul da olabileceğini her fırsatta haykırdık ve haykırmaya devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu. Devamında “Bu akademik kıyıma karşı Mülkiye’den Marmara’ya, İTÜ’den Kocaeli’ye, İstanbul’dan Eskişehir’e dayanışmak ve bir arada mücadele etmek zorundayız. Üniversitelilerin düşünce, araştırma ve ifade özgürlüğünü fiilen ortadan kaldırmaya çalışanlara ve akademinin biat etmeyeceğini unutanlara karşı bir kez daha haykıralım: Binasız üniversite olur, hocasız üniversite olmaz!” diyerek sözü ihraç edilen akademisyenlere bıraktı. 
 
Daha sonra söz alan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, aynı zamanda Eğitim-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. M.Görkem Doğan, içinden geçtiğimiz sürecin değerlendirmesini yaparak “En çok böyle zamanlarda demokrasiye ihtiyaç duyuyoruz.” dedi. “Çok bağırdığınızda, birilerini satın aldığınızda hakikati değiştiremezsiniz.” sözlerini ekledi. 

İlk sözü alan Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Yüksel Taşkın, bu kadar çok üstümüze gelinmesine rağmen Hayır’cıların hala güçlü olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında idarenin parti taraftarlarıyla doldurulmasına karşın “Hakikat, para ile inşa edilemez.” sözünü söyledi. “Referandum’da yapılmak istenen 80 milyonun iradesini teslim almaktır, galip gelemesek de biz bu ülkeyi bırakıp gitmiyoruz” diyerek konuşmasına son verdi. 

 
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Arş. Gör. Emre Tansu Keten, 15 yıllık iktidarı süresince AKP ve medya ilişkisine değindiği konuşmasında bunun üniversitelere yansımasının da yandaş gazetelerin provakasyon ve hedef göstermeleri şeklinde olduğunu söyledi. Bugünkü üniversitelerin durumunu “Elimizde üniversite diye AKP propagandası yapanlar kalmış.” cümlesiyle ifade eden Emre Hoca, “Evet’ düşmanlık üzerine kurulmuş. Yeni bir Gezi’ye ihtiyacımız var.” diyerek sözlerini bitirdi. 
 
Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden ihraç edilen Dr. Funda Karapehlivan ve Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa’nın da katılımıyla süren açık ders, ‘Bize Her Yer Üniversite Hatırası’ fotoğrafı çekilerek sona erdi. 
 
Hayır halayı ve horonlarından sonra referandumda sandıkları boş bırakmama ve oylara sahip çokma çağrısı yapıldı. 
 
 

*Açık dersi  https://www.facebook.com/MarmaraDirenUni/  hesabından izleyebilirsiniz. 

 
Nisan 09, 2017