Site Overlay

BOĞAZİÇİ’NDE REKTÖRLÜK EYLEMİ YAPAN ÖĞRENCİLERE POLİS SALDIRDI!

Prof. Gülay Barbarosoğlu’nun rektörlük seçimlerinde oyların yüzde 86’sını almış olmasına rağmen Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne hala atama yapılmamıştı. Bugün Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, rektörlüğe, seçime dahi katılmayan Mehmed Özkan’ın Saray tarafından atanmasına yönelik üniversitede yürüyüş gerçekleştirdi. 
 
“Kayyum rektör istemiyoruz” pankartları taşıyan üniversiteliler, “1980 darbesinden sonra YÖK ile kontrol altına alınmaya çalışılan bilimin, emeğin ve özgür düşüncenin yuvası üniversiteler, bugün Saray darbesi ile karşı karşıyadır.” şeklinde bir bildiri yayımladı. Rektörlük binası önünde oturma eylemi yapan öğrenciler, bu sabah da rektörlük binası önünde toplandı. Yürüyüşe geçen üniversitelilerin önünü çevik kuvvet polisi kesti. Üniversitenin önünde bir de TOMA bekletildi. Yürümekte ısrar eden öğrencilere polis müdahale etti. Bazı öğrenciler darp edilerek gözaltına alındı.Gözaltına alınan öğrenciler, diğer öğrencilerin baskısı üzerine serbest bırakıldı. 

Bir haftadır rektörlük seçimlerini kaldıran KHK’nın iptali ve seçilen rektörlerinin atanması için kampüste çadır açarak eyleme başlamışlardı. Atamanın ardından Özkan’ın istifası ve KHK’nın kaldırılması talebiyle eylemler sürüyor. 

Üniversitelilerin  “Kayyum rektör istemiyoruz” başlıklı açıklamasında şunlar ifade edildi: 

“29 Ekim 2016 tarihinde art arda çıkarılan 675 ve 676 sayılı KHK’lar ile üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmış, rektörü atama yetkisi doğrudan cumhurbaşkanına verilmiş ve 1267 akademisyen meslekten ihraç edilmişti. 

12 Kasım tarihinde ise üniversitemizin rektörlüğüne seçimlere dahi girmemiş biri, Mehmed Özkan atanmıştır. 

“1980 darbesinden sonra YÖK ile kontrol altına alınmaya çalışılan bilimin, emeğin ve özgür düşüncenin yuvası üniversiteler, bugün bir başka darbe ile, Saray darbesi ile karşı karşıyadır. 

“Ancak şu bilinmelidir ki, üniversitemizi KHK’lar ile teslim alamayacaklar. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, ne KHK’nızı ne de atamanızı tanıyoruz ve KHK geri çekilene kadar sürecin takipçisi olacağımızı, nöbetimize devam edeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Mehmed Özkan rektörümüz değildir. Kayyum rektör istemiyoruz! Üniversiteler Sarayın değil bizimdir, bizim kalacaktır. Biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız!” 
 

 
Kasım 14, 2016