Site Overlay

FAŞİZM KAYBETTİ, HALKLAR KAZANDI!

 
Faşizm kaybetti, halklar kazandı! 
31 Mart 2019 seçimlerine giden süreçte demokrasi güçlerinin faşizmi geriletme hedefi, iktidarın medya ve polis ablukasına rağmen başarıyla sonuçlandı! 
Saray iktidarı, devletin bütün imkânını kullanmasına rağmen halkların iradesini kıramadı. Ekonomik krizi örtmek için kullanılan beka sorunu balonu, çocuğuna mama alamayan babalar, geçinemiyorum diyerek kendini yakan işçiler, akbil parası çıkmayan öğrenciler, özgürlüklerine ve haklarına saldıranlara direnerek cevap veren kadınlar tarafından patlatıldı. Emekçileri tanzim kuyruklarına mahkum edenler kaybetti; İstanbul AKP’nin rant, talan, ekolojik yıkımdan ibaret olan “büyük aşkına” karşılık vermedi. Belediyeleri kayyumlarla gasp edilen Kürt halkı 2014 yerel seçimlerinden daha çok oyla belediyelerini geri alarak kayyumlara cevabını demokrasiye olan inancınıyla ortaya koydu. 
Gençlik baskı rejimiyle uyuşmayan ruhunu bu seçimlerde de gösterdi. “Biat değil isyan!” diyen üniversiteliler demokrasi güçlerinin yanında yer aldı.  
Ülkede faşizmin gerilemesi adına somut ve önemli bir adımı geride bıraktık. Yaşanabilir kentler kurmak,  üniversitelerimizde ise kayyum rektörlerle, yandaş hocalarla, polis ve güvenlik kuşatmasıyla özgürlüğümüzün önündeki engelleri kaldırmak bizlerin yan yana gelmesiyle mümkün.  
Üniversitelerde ve sokaklarda eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten üniversite gençliği olarak ‘Özgür Bilim, Demokratik Üniversite’  hedefi gerçekleşene kadar mücadelemiz sürecek. Faşizmi üniversitelerimizde de yenilgiye uğratmak için tüm sıra arkadaşlarımızı mücadele etmeye çağırıyoruz!  

 
Nisan 01, 2019