Site Overlay

Haklıyız, Güçlüyüz, Elbette Kazanacağız – 18.03.2021

İktidarın açığa çıkan hırçınlığı son demlerini yaşamasındandır. İktidar nefes almaksızın saldırıyor. Son günlerde Boğaziçi ile açığa çıkan dinamiği saldırılarla bastırmak istedi. Bugün görüyoruz ki bunu başaramadı. Bir sergi bahane edilerek 2 arkadaşımız tutuklandı. Tüm çabalarına rağmen onları geri aldık. Ama iktidar tüm gücüyle muhalefete saldırmaya devam ediyor. Bugün HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü. Ardından HDP’ye kapatma davası açıldı. Bu saldırıların tek bir yerden çıktığı su götürmez bir gerçektir. Üniversitelere atanan kayyum ile belediyelere atanan kayyum aynı politikaların bir sonucudur. İktidar kendisine muhalif her alanı baskı altına almak ve sindirmek istiyor.

Uzun yıllardır üniversitelerde söz, yetki ve kararın üniversite bileşenlerinde olması için mücadele ediyoruz. Bu talep bugün özgür ve demokratik bir üniversitenin olmazsa olmazıdır. Fakat iktidar için bu talep üniversiteler üzerindeki baskısının zayıflamasına sebep olacaktır. O yüzden bu talebin gerçekleşebilmesi için atılan her adımın önüne geçti, geçiyor. Bugün gördüğümüz ve yaşadığımız da budur. Haktan, adaletten, özgürlükten ve demokrasiden bahseden ve bunun için mücadele eden her kesime dönük saldırılar iktidarın yönetme biçimine dönüşmüştür. Yönetemiyorsan saldır, baskı uygula taktiği. Her iktidar yaptığı icraatlar ile anılır, siz de yaptıklarınızla anılacaksınız.

Evet, biliyoruz korkuyorsunuz ama korkunun ecele faydası yok. Geride tutuklu kalan arkadaşımızı da alacağız. İktidarın korktuğu şey başına gelecektir.

Özgür bilim demokratik üniversite!
Boğaziçi yargılanamaz!
Arkadaşlarımızı serbest bırakın!
İstifa yok tek başına, ya tüm kayyumlar ya tüm kayyumlar!