Site Overlay

HALKLAR DA ÜNİVERSİTELER DE BİAT ETMEYECEK!

Hukuksuz tutuklamaların, gözaltıların olduğu, medya organlarının tek parti ve tek cumhurbaşkanı adayı propagandasından başka seçeneklere yer vermediği, bütçelerin eşit dağılmadığı, kısacası seçim sürecinin en başından sonuna kadar eşit ve demokratik işlemediği bir baskın seçimi geride bıraktık. 

Çıkan sonuç ile tek adam rejimi sandıktan galip gelmiş olsa da asıl kaybedenin onlar olduğunu biliyoruz. Cumhur ittifakı ve Recep Tayyip Erdoğan cephesinde bu ekonomik ve siyasi krizin nasıl üstesinden gelineceği endişesi yüz ifadelerinden ve balkon konuşmasından açıkça anlaşılmakta. Bununla birlikte halkların birleştiği cephede ise bütün bu baskı ortamında dahi barajları yıkarak çıkmış olmanın mutluluğu ve umudu var. 

Anketler bir çok şey söylüyor, hepsi ayrı ayrı değerlendirilebilir. Ancak biz bir noktanın altını çizmek istiyoruz: “AKP, gençliği kaybetmiştir!” Gençlik gelecektir, AKP geleceği kaybetmiştir. Gençliğin önemli bir kesimi şimdiden yüzünü özgürlük mücadelesine dönmüştür. 

Bizler, yani bu bütün sindirme politikalarından en çok nasibini alan üniversiteliler ise her an hissettiğimiz tek adam rejimine karşı bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek bugünden sonra da üniversite içinde, sokakta, bulunduğumuz her alanda daha da güçlenerek mücadelemize devam edeceğiz. 

Yönetememe krizi içerisinde olan bu iktidarın emekçi halklar, üniversiteliler, kadınlar, LGBTİ+’lar, hayvanlar üzerinde yarattıkları kara bulutları sola ittirerek güneşi doğurmak için var gücümüzle direneceğiz. 

“Özgür Bilim Demokratik Üniversite” mücadelemizi zafere taşıyacağız! 

 
Haziran 27, 2018