Site Overlay

HOCALAR ‘TİMSAH’IN MİDESİNDE OLMAYA ‘HAYIR’ DEDİ

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile işlerinden ihraç edilen akademisyenler seslerini bu kez de tiyatro aracılığı ile duyurdular. 

Oyunun kadrosunda yer alan Prof. Dr. A. Özdemir Aktan, Uz. Dr. Nazmi Algan, As. Dr. Ersin Baltacı, Uz. Dr. Melahat Cengiz, Uz. Dr. Sadık Çayan, Doç. Dr. Haydar Durak, Prof. Dr. Rukiye Eker, Prof. Dr. Cengiz Erçin, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof. Dr. M. Taner Gören, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dr. Hüseyin Keskin, Uz. Dr. Samet Mengüç, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, Doç. Dr. Özlem Özkan, Uz. Dr. Ali Özyurt ve Dr. Mustafa Sülkü’den oluşan bir okuma tiyatrosu sahnelendi. İstanbul Tabip Odası bünyesinde akademiden ve kamudan ihraç edilenlerle dayanışmak ve bu sorunu görünür kılmak üzere oyuncuların büyük çoğunluğu ihraç edilen akademisyenlerden oluşturuldu. Grup, Dostoyevski’nin “Timsah” isimli eserini Orhan Alkaya yönetmenliğinde sahneledi. 

Eser, 1960 darbesinden sonra üniversitelerden ihraç edilen ve “147”likler olarak anılan akademisyenlere destek olmak için Haldun Taner tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. 

İki aydır İstanbul Tabip Odası bünyesinde hazırlanan oyun, Haldun Taner’in çevirisine Selçuk Erez’in katkı koyduğu hali. Oyunun sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer, müziğini Uskan Çelebi, efektleri Sercan Gidişoğlu hazırlıyor. Güncele uyarlama ise Ali Çerkezoğlu’na ait. 

İstanbul Tabip Odası’nın yorumuyla bu oyun, üniversitelerinden, hastanelerinden, okullarından, tiyatrolarından, belediyelerinden uzaklaştırılan binlerce savaş karşıtı, demokrasi savunucusu insanın yanıtı niteliğinde. 

Oyun sonunda ihraç edilmiş-edilmemiş tüm Barış Bildirisi imzacıları sahneye çağrılarak salonla birlikte ‘KHK’lar gidecek, biz kalacağız’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganları da bu yanıtlara ek niteliğinde… 

Oyun sonundaki konuşmalar için: https://youtu.be/DCDTUfNPNVw 

 
Mayıs 28, 2017