Site Overlay

MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDE AÇIK DERS ÇAĞRISINA POLİS VE ÖGB’DEN SORUŞTURMA TEHDİDİ

686 No’lu KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle 8 Nisan Cumartesi günü Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak olan açık dersin duyurusu yapan öğrenciler, Marmara Üniversitesi polisi ve özel güvenliği tarafından tehdit edildi. 

 
Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Arş. Gör. Emre Tansu Keten ve İstanbul Üniversitesi’nden Görkem Doğan’ın katılacağı açık dersin duyurusu İstanbul’daki birçok üniversitede yapılmaya başlandı. 
 

Geçtiğimiz gün Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde de üniversiteliler açık dersin duyurusu için panolara afiş asıp sınıflara broşürlerini dağıttıktan sonra özel güvenlik birimlerinin ve polislerin tacizine maruz kaldılar. 

Özel güvenlikler üniversitelilerin yemek yedikleri masanın yanına gelerek, yemeklerini bitirene kadar öğrencileri bakışla tacize maruz bıraktılar. Çıkarken yemekhane önünde birikmiş olan sivil polisler ve ÖGB okul içerisinde öğrencileri takibe başladı.  

Üniversiteliler, açık dersin duyurusunu Kadıköy’de de yapmak üzere okuldan çıkarken ÖGB tarafından çıkış kapısına yakın yerde durduruldu. Daha sonra gelen polisler öğrencileri Rektörlük Binası’ndaki Koruma-Güvenlik Birimi’ne götürmek istediler. Öğrenciler, durdurulma gerekçelerini sorunca ‘siyasi afiş’ yapmanın yasak olduğu, bununla ilgili de soruşturma açılacağı tehdidinde bulundular. Kimlikleri alınarak ‘kayıt’ edilen öğrenciler okul içerisinde takip etmenin taciz olduğunu ve  soruşturma tehdidinin onları korkutamayacağını söylediler. Öğrenciler ayrıca “Siyasi afiş yasaksa, her hafta ‘M.Ü Ülkücüleri’ imzasıyla dağıtılan cuma bildirilerine müdahale edin” diyerek Marmara Üniversitesi yönetiminin iki yüzlülüğünü ortaya koydu. 

 
Geçtiğimiz hafta Marmara Üniversitesi’nde görevli “E. K.” isimli ÖGB, sosyal medya hesabından bu görüntüleri paylaşmıştı. 
 
  
 Kantinde çay içtikten sonra tekrar çıkış kapısına yönelen üniversiteliler, bu kez başka polisler tarafından tekrar durduruldu. Polisler, üniversitelilere çevreden destek verenlere de “Siz karışmayın, işinize gücünüze bakın.” diyerek üniversitelileri yalnızlaştırmaya çalıştı.  
 Üniversiteliler daha sonra okul çevresine afiş ve ozalit asmaya devam etti. 

 
Nisan 06, 2017