Site Yer Paylaşımı

Müdahil Hukukçular Topluluğu

Müdahil Hukukçular Topluluğu; hukuk fakültesi öğrencilerinin bir araya gelip üniversitelerin içerisinde bulamadıkları özgür tartışma ortamlarını yaratarak adalet arayışına giriştikleri bir topluluktur.

Bir araya gelişlerimizde hukukun özünü sorguluyor, nasıl burjuva egemenliğinin aracı olarak yol aldığını ifşa ediyor ve eşit, özgür bir toplum için hukuku nasıl araç olarak kullanabileceğimizi tartışıyoruz. Adalet nedir ve hangi koşullarda sağlanır vb. sorulara cevap arıyoruz.

Normatif bir alan olan hukuk, politikadan bağımsız değildir. Hukuk kurallarına içkin olan değer ve dolayısıyla hukukun içeriği, hukuka nereden yaklaştığınızla ilgili bir meseledir. Bizler ezilenlerden yana bir hukuk anlayışının, adaleti tesis etmenin tek yolu olduğuna inanıyoruz. Mevcut eşitsizlikleri ve statükoyu korumanın bir aracı olarak inşa edilen hukuku, bulunduğu bağlamdan kopartıp yalnızca şekli olmayan bir eşitliği sağlamanın aracı haline getirmenin yollarını arıyoruz.

Bununla birlikte bugün yoksulların, azınlıkların, dezavantajlı grupların kazanılmış haklarına sahip çıkmak için teorik ve fiili düzlemde kolektif çaba gösteriyoruz.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2020 DİREN ÜNİVERSİTE