Site Overlay

NEFES ALAMIYORSAK NEFES ALDIRMAYACAĞIZ!

Amerika’da bir polisin boynuna basarak nefesini kesmesi kesmesi ile yaşamını yitiren George Floyd’un ardından başlayan “I can’t breath / Nefes Alamıyorum” tüm dünyada yankı bulurken Türkiye’de Trump AVM önünde DirenÜniversite “Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist NORMALİNİZ” diyerek eylem gerçekleştirdi.

İstanbul Trump Towers AVM önünde bir araya gelen DirenÜniversiteliler eyleme başlayacakları sırada özel güvenlikler ve polisin engellemesiyle karşılaştı. Polis üzerinde George Floyd’un resminin olduğu ve üzerinde ” I can’t breathe! Polis şiddeti her yerde Adalet hiçbir yerde!” yazılı pankartını almaya çalıştı. Eylemciler büyük bir direnç ile pankartı polise vermediler, polis ile bu sırada arbede yaşandı ve pankartı polise teslim etmeyen eylemciler yerlerde sürüklendi.

Uzun bir arbedenin ve polisin şiddetinin ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.Basın açıklaması sırasında konuşmacı ABD Başkanı Trump’ın resminin üstüne basarak konuşmasını sürdürdü;

“Bu düzende nefes alamıyoruz! Nefes alamayışımızın sebebinin, kapitalist düzen ve onun faşist iktidarları olduğunu biliyor ve Trump Tower önünden söylüyoruz. George Floyd’un kesilen nefesinin, ezilenlerin kesilen nefesinin sesi soluğu olmak için buradayız!

 George Floyd Amerika’da bir polisin boynuna basarak nefesini kesmesi ile yaşamını yitirdi. George 16 defe nefes alamıyorum dedi.

16 defa…

George’un 16. söyleyişi belki son söyleyişi olabilir ancak ölümünden önce de bu düzen bütün ezilenlere yaptığı gibi ona nefes aldırmadı.

Korona virüs sürecinde George Floyd çalıştığı restorandaki işini kaybetti.

Pandemi sürecinde de onların normalinde de bu sistem yoksulların cehennemi.

En yoksullar öldürülüyor her gün.

Kimimiz bir lokma ekmek bulamadığından,

Kimimiz işsizlikten, geleceksizlikten, sefaletten,

Kimimiz oğluna okul pantolonu alamadığı içim intihar ederek,

Kimimiz ise sömürü, ırkçılık, cinsiyetçilik, türcülük, içeren bu kapitalist düzeninizin bekçisi olan polis şiddetinden ölüyoruz!

Soma’da madenci yakınlarının tekmeleyenler bugün bize,

Amerika’da ki polis şiddeti için kötülüğün sıradanlığından bahsediyor,

Amerika’dan Türkiye’ye kötülüğün sıradanlığı asıl sizin faşist iktidarlarınız!

Nefes alamıyoruz çünkü siz varsınız.

Şu açık ki yine ölen biziz.

Salgında güvencesizler ölüyor, iş yerlerine gönderilen emekçiler ölüyor.

Polis şiddetinde yine yoksullar ölüyor!

Eylem “Şu çok iyi bilinsin: Bu düzen böyle gitmeyecek! bugün alamadığımız her bir nefesin hesabını soracağız!

Ve bugün nefes alamayanlar bu düzenin kapitalist sisteminizin nefesini kesecek!” sözleriyle son buldu.

Eylem videosu için;

Haziran 09, 2020