Site Overlay

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN AYAKTAYIZ”

YÖK’ün 36. yıldönümünde Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen üniversiteliler polis ablukasına ve üniversite yönetiminin engelleme çabalarına rağmen ana kapı önünde bir protesto eylemi yaptı. “Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Gençlik Meydana” buluşmasında üniversitelilerin “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sloganları Beyazıt Meydanı’nda yankılandı . 
 

 
İstanbul’un çeşitli üniversitelerinden öğrenciler YÖK’ün 36. yıldönümünde Beyazıt Meydanı’nda bir araya geldi. Polis ablukasına ve üniversite yönetiminin engelleme girişimlerine rağmen üniversiteliler Beyazıt’ta açıklamalarını gerçekleştirdi. 

Eylem öncesi İstanbul Üniversitesi’nde fakülteler arası geçiş yasağı getirilerek öğrenciler kampüse alınmadı. Uygulamanın keyfi olduğunu söyleyen öğrenciler kapıda bekleyerek, kendilerine hiçbir gerekçe gösterilmemesine tepki gösterdi ve giriş yasağının gerekçesinin bildirilmesi talebiyle dilekçe verdi. 

Buluşmada, İstanbul’un farklı üniversitelerinden öğrenciler söz alarak, üniversitenin OHAL ile birlikte gittikçe şiddetlenen baskılarla yüz yüze olduğunu ancak mücadelenin de devam ettiğini vurguladı. 

İstanbul Üniversitesi’nden öğrenciler adına konuşan temsilci kampüse alınmadıklarını hatırlatarak öğrencilerin her gün benzer koşullarla yüzleştiğini söyledi. Üniversitelilerin faşist saldırılara maruz kaldığını belirten temsilci YÖK’e ve AKP’ye karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Ana kapı önündeki eylem şarkılar ve sloganlarla sonlandırıldı. 

Dün, bugünkü buluşmanın çağrısı için okul içerisinde duyuru yapan öğrenciler okul çıkışında ülkücülerin ve polisin saldırısına maruz kalmışlardı. Faşist saldırılara karşı, üniversiteliler eylem sonrası “Faşizme ölüm” pankartı açarak metro durağına topluca yürüdüler.  

 
Kasım 08, 2017