Site Overlay

ÜNİVERSİTELERDE DİKTATÖRLÜĞE SON!

DirenÜniversite olarak, bugün öğlen saatlerinde, İTÜ Maçka Kampüsü önünde, “Üniversitelerde Diktatörlüğe Son!”  kampanyası çerçevesinde, üniversitelerdeki  baskı, soruşturma ve uzaklaştırmalara karşı  yürüyüş gerçekleştirdik.  “Üniversitede diktatörlüğe son!” yazılı pankart ile Akaretler Yokuşu’nu trafiğe kapatarak İTÜ Maçka Kampüsü önüne yürüyerek burada basın açıklamasını okuduk. Yürüyüş sırasında “Üniversitede diktatörlüğe, tacize, soruşturmaya son!”, “Özgür yaşam, özgür üniversite!”, “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!” ve “AKP’ye, YÖK’e, ÖGB’ye , polise diren üniversite” sloganları attıktan sonra “Üniversitede diktatörlüğe son!” ve “Üniversiteliler Üniversite Yönetimine! Karar Yetkisi Üniversite Meclislerine!”  yazılı kuşlamalarla eylemi sonlandırdık. 

Basın metnimiz ise şöyle: 

NEFES ALAMIYORUZ! 

Ülkede tek adam, üniversitede tek adam! Her şey tek adamın iki dudağı arasında… Diktatörlük sistemi, kapkara bir bulut gibi yaşamlarımızın üzerine çökmüş durumda. 

 
Üniversitelerdeki bu tek adamlar kim? Atamayla tepemize çöken yandaş rektörler, yandaş dekanlar. Üniversitelerdeki diktatörlük rejimi, giderek hepimizi nefes alamaz hale getiriyor. Sesimiz, soluğumuz kesiliyor, akademik kurullar çalıştırılmıyor; bilimin boy verebileceği özgürlük iklimi boğuluyor. 

Artık yeter! 

Üniversiteleri ve bilimi yok eden bu deli saçması oyunun figüranları olmak istemiyoruz! Özgürlüğün olmadığı yerde bilim olmaz! Özgürlüklerimizi savunmak için ses veriyoruz! 

Üniversitede tek adam sistemine son verilmelidir. Tüm üniversite bileşenlerinin sözünü söyleyebileceği demokratik katılım mekanizmaları yaratılmalıdır. Karar yetkisi, üniversite bileşenlerinin oluşturacağı “üniversite meclisleri”nde olmalıdır. 

Hepinizi, üniversitelerdeki diktatörlüklere karşı ses vermeye çağırıyoruz! 

Hepinizi, özgürlüğü ve bilimi savunmaya çağırıyoruz! 

Üniversitede Diktatörlüğe Son! 

Üniversiteliler Üniversite Yönetimine; Karar Yetkisi Üniversite Meclislerine! 

Özgür Yaşam Özgür Üniversite! 

 
Nisan 20, 2016