Site Overlay

ÜNİVERSİTELİLER ‘BİZE HER YER ÜNİVERSİTE’ DİYEREK 1 MAYIS ALANINDA BULUŞTU!

 
Akademiye yönelik bütün saldırılara karşı ‘Bize Her Yer Üniversite’ diyen üniversiteliler 1 Mayıs’ta Üniversite Korteji’de bir araya geldi. 
Kortejde ‘Bize Her Yer Üniversite, Biat Değil İsyan, Özgür Bilim Demokratik Üniversite’ sloganları atıldı. 

 Üniversitelerdeki baskı ortamına, bilimsel bilgi üretiminin sermayenin çıkarları doğrultusunda şekillenmesine, hiyerarşik bilgi aktarımına itirazı olan; bilimden barıştan yana hocaların akademiden ihraçlarıyla beraber üniversitelerin dört duvardan ibaret hale gelmesine karşı bulundukları her alanı üniversitelere çeviren DirenÜniversiteliler bu 1 Mayıs’ta da Bize Her Yer Üniversite diyerek  1 Mayıs alanını da akademiye çevirdi. 
 
 

 Beyza Üstün, Meral Camcı ve Hakan Koçak hocalarımızın katılımıyla kortejlerin oluştuğu alanda açık ders yapıldı. 
Meral Camcı hocamız ‘ özgür bilim ancak eleştirel düşüncenin yeniden üretilmesiyle sermayeden yana değil emekten, sınıftan, toplumdan ve halklardan yana olarak ilerleme gösterebilir’  dedi. 
Hakan Koçak hocamız ‘ Görülüyor ki bu güzel mayıs gününde Köstebek kazıyor bir sürü Köstebek’ler sonunda tekrar gün yüzüne kalabalık şekilde çıkıyor’ dedi. 
Hocamız Beyza Üstün ’80 sonrasında YÖK’ün kuruluşundan itibaren biz hep beraber YÖK’e karşı mücadele verdik, çok önemliydi verdiğimiz mücadele öğrencilerin özgür iradesini gün gün saat saat alanlarda, akademinin her alanında ördük’ diyerek bizlerle beraber oldu. 


Açık dersin ardından DirenÜniversite’nin Üniversite korteji halaylarla, şarkılar-türkülerle, şiirlerle ve isyan koşusuyla alana yürüyüşünü sürdürdü. 
Köstebek Akademisi çalışmasıyla iktidara niteliksiz akademilerinize, kayyum rektörlerinize biat etmiyoruz alternatifini yaratıyoruz mesajını  Bakırköy 1 Mayıs miting alanında da gösteren DirenÜniversiteliler: İlk sözümüz de son sözümüz de ‘Bize Her Yer Üniversite’ diyerek günü noktaladı. 

 
Mayıs 01, 2019