Site Overlay

YURT EYLEMİMİZ SONUÇ VERDİ

Bir çok üniversitenin eylül ayının ilk haftası açılmış olması fakat Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların 24 Eylül’de açılacak olması üniversite öğrencilerinde büyük bir mağduriyet yarattı. Çözüm önerisi olarak sunulan nöbetçi yurtlarda da kontenjan doluluğu nedeniyle yer bulma konusunun oldukça zor olduğunu söyleyen öğrenciler dışarıda kalma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Nöbetçi yurtlarda zar zor yer bulan birçok öğrencinin ise hem okulları konakladıkları nöbetçi yurtlara oldukça uzak hem de kendi yurtları açıldığı zaman tekrar bavullarını taşıma sorunları var. Öğrencilerin kendi yurtlarında kalmamalarına hatta dışarıda kalmalarına rağmen Eylül ayının ücretleri de KYK tarafından tam olarak alınıyor. #kykyurtlarıaçılsın hashtag’i ile sosyal medyada eylem başlatan DirenÜniversite’ye, bu mağduriyeti yaşayan diğer öğrenciler de katıldı. Bu mağduriyeti yaşayan öğrenciler ve derhal çözüm bulunması gerektiğini söyleyen milletvekilleri, siyasiler ve akademisyenler de tepkilerini twitter aracılığıyla dile getirdi.  
 

İzmir milletvekili Serpil Kemalbay ise öğrencilerin mağduriyetini çözümlemek için yurtların geç açılması ile ilgili meclise soru önergesi verdi. Yurtların geç açılıyor olmasının öğrencileri hem özel hem de cemaat yurtlarına yönelttiğine vurgu yaptı.  
 

 Öğrencilerin tepkileri üzerine Kredi Yurtlar Kurumu yurtların açılışını 17 Eylül’e çektiklerini duyurdu. 
 

Hashtag eyleminden bazi twitleri derledik:  
 


Eylül 12, 2018