Site Overlay

BARIŞ İSTEYEN HOCAMA DOKUNMA!

“Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ…” 

 
Sarayın savaşına karşı duranların, barış isteyenlerin, kalıcı çözüm arayanların vatan haini; “kanlarıyla duş alacağız” diyen tescilli mafya liderlerinin, savaş çığırtkanlarının, barış sevdalısı insanları katledenlerin kahraman ilan edildiği günlerden geçiyoruz… 
 
7 Haziran’da HDP ile “yeni yaşam” çağrısının büyük bir umuda dönüşmesini kabullenemeyen Saray ve AKP, Suruç’ta yoldaşlarımızı katlederek başlattığı kirli savaşı her geçen gün tırmandırmaya devam ediyor. Saray, iktidarını her daim sağlamlaştırmak adına başta Kürt halkı olmak üzere her muhalif kesimi şiddetle sindirmek istiyor. Kürt illerinde yürütülen savaş, tam bir “sivil katliamı” halini almış durumda. Halk, faşizme karşı varıyla, yoğuyla direndikçe, Saray’ın saldırıları da çığırından çıkmaktadır. Bu gerçeğe gözlerini kapatmayanlar da Saray’ın saldırılarının hedefi olmaktadır. 
 
Başta Kürt illerinde olmak üzere Türkiye’de ağırlaşan faşizm koşullarında barışı haykıran 1128 akademisyen ve araştırmacı, bir bildiri yayınlayarak suça ortak olmayacaklarını beyan etmişlerdir. Günlerdir AKP ve Saray diktatörlüğü yandaş medyasıyla birlikte, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bu bildirisini hedef almakta, bildiriyi imzalayan akademisyenleri terörist, vatan haini addederek ülkemizdeki kutuplaşmış ortamı daha fazla derinleştirmek istemektedir. Bu kutuplaşma ortamında devletçi zihniyetin zavallılıklarının -TBB Başkanı Metin Feyzioğlu gibi- nasıl teşhir olduğunu da görebiliyoruz. 
 
Saray ve hükümet sözcülerinin kürsüye her çıktıklarında muhalif her kesimi karşısına alan ve hedef gösteren dilinin, 15 Ocak itibariyle pratiğe döküldüğünü görmekteyiz. Kocaeli Üniversitesi’nden, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nden hocalarımız gözaltına alınmış, yine birçok üniversitede hocalarımıza soruşturma, uzaklaştırma vb. cezaları verilmiş, Gazi Üniversitesi’nde Çorum’u, Maraş’ı, Sivas’ı aratmayan yöntemlerle akademisyenlerin kapıları işaretlenerek hedef gösterilmeye çalışılmıştır. 
 
Bizler de Saray’ın teslim almaya çalıştığı üniversitelerin bir bileşeni olan öğrenciler olarak, “onurlu hocalarımızın yanında yer alacağımızı, Saray’ın savaşına karşı birleşik mücadeleyi öreceğimizi” bir kez daha beyan ederiz. Savaşın asıl sorumluları olan mevcut hükümeti her yerde teşhir edeceğimizi, halklarımıza yönelik her türlü saldırılara karşı üniversitelerden ses olacağımızı da bildiririz. 
 
Zamanında vatan hainliğiyle suçlanan ve bugün 114. yaşına giren Nazım Hikmet şöyle demişti: “Vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan, ben vatan hainiyim….” 


Biz üniversiteliler de haykırıyoruz: 
Bizler de vatan hainiyiz! 
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla: 
“Hocasıyla, öğrencisiyle, barışı savunan üniversiteliler vatan hainliğine devam ediyor hâlâ…” 

 
Ocak 16, 2016