Site Overlay

CENGİZ HOLDİNG’İ, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT ETTİĞİ GEREKÇESİYLE ÖĞRENCİLER KARANTINAYA ALDI!

DirenÜniversite’den KYK Borçları İçin Eylem:
“Cengiz Holding’in Vergi Borcu Değil #KYKBorçlarıSilinsin!”

Video Haberin Sonunda*

İşsizliğe, yoksulluğa ve gelir adaletsizliğine karşı Güvence Hareketi’nde buluşan DirenÜniversiteli öğrenciler İstanbul Altunizade’deki Cengiz Holding’in önünde bir araya gelerek “Cengiz Holding’in Vergi Borcu Değil #KYKBorçlarıSilinsin!” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Borçluyuz ve haciz tehdidi altında nefes alamıyoruz! KYK Öğrenim Kredisini ödeyemeyen öğrenciler olarak bugün Cengiz Holding’in önündeyiz.” diyerek İstanbul Altunizade’deki Cengiz Holding’in önünde bir araya gelen DirenÜniversiteli öğrenciler “Cengiz Holding’in Vergi Borcu Değil #KYKBorçlarıSilinsin!” pankartını açtılar.

Açıklamada “Önüne geldiğimiz Cengiz Holding’in başta olmak üzere, 10’larca holdingin, spor kulübünün ve şirketlerin vergi borçlarını erteliyor ya da uzlaştırma yoluyla siliyor. Kendilerince ihtişamın ve kalkınmanın ama halka görünen yüzüyle rantın simgesi olan Cengiz Holding, yandaş sermaye olarak devletten aldığı ihalelerle palazlanmıştır. Cengiz Holding, doğaya zehir saçan Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının kaymağını yiyendir. Cengiz Holding Cerattepe’yi maden çıkararak talan edendir. Cengiz Holding, Hasankeyf’e baraj yapıp tarihi yok edendir. Cengiz Holding, işçi mezarlığına dönen 3. Havalimanı inşaatında milyarca liralık vurgun yapandır. Ama aç gözlü sermayedar ve onu palazlayanlara bunlar yetmiyor. Dünyada en çok kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten biri olan Cengiz Holding’in vergi borçları silinerek kamu yararına harcanması gereken vergi gelirleri pervasız sermayedarların büyümesi için peşkeş çekiliyor. Cengiz İnşaat’ın kurulduğu yıl ve akabinde doğan gençlerin büyük çoğunluğu şu an işsizken, Mehmet Cengiz’in halktan alınan vergilerle milyar dolarlar içerisinde yüzmesi hangi adalete sığar? Daha geçen gün 280 bin KYK öğrenim kredisi borçlusuna haciz geldiğini öğrendik. İşsiz bir üniversite öğrencisine borcunu ödeyemediği için haciz gönderenler, halkın vergilerini talan edenlerin bu talanını nasıl daha görkemli yapabiliriz diye hummalı çalışmalar içeresindeler. Bu yıl mezun olacak 4 yıllık bölüm okuyan arkadaşlarımızın faiz eklenmeden ödemesi gereken tutar 21 bin TL’den fazladır. Evlerimize haciz gönderenlere soralım, iş yoksa borç ödenir mi?” sözleriyle Cengiz Holding’in yolsuzluğu ve devlet tarafından nasıl palazlandırıldığı teşhir edildi.

“Cengiz Holding’e servet vergisi getirilsin ve KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin borçları koşulsuz şekilde silinsin!” taleplerini dile getiren üniversiteliler eylemde sık sık “HOLDİNGLERE DEĞİL ÖĞRENCİYE GÜVENCE!”, “KYK BORÇLARI SİLİNSİN!”, “İŞ EKMEK GÜVENCE!” sloganlarını atıldı.

Cengiz Holding Karantinada

Basın açıklamasının ardından “Salgın sürecinde virüs sebebi ile halka uygulanan karantina; işçilerin, gençlerin güvencesinin geleceğinin katili Cengiz holdinge uygulanmıyor;  Kazdağları’nda, Artvin’de doğanın katili Cengiz Holding’e uygulanmıyor; Hasankeyf’de taşımızın toprağımızın tarihimizin katili Cengiz Holding’e uygulanmıyor.” diyen üniversiteliler Cengiz Holding’in önüne “Asıl Tehlike Virüs Değil Holdinglerdir! Cengiz Holding Halk Sağlığını Tehdit Ettiği Gerekçesiyle Karantinaya Alınmıştır.” levhasını asarak karantina altına alınmak istediği sırada polis saldırdı ve bir öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan arkadaşlarının bırakılmasını söyleyen öğrenciler arkadaşları bırakılana kadar alandan ayrılmayacaklarını söylediler. Ardından gözaltına alınan öğrenci serbest bırakıldı. Pankart polislerin saldırısı sonrası yırtıldı.


Video 1 :

Video 2 :


Haziran 13, 2020